Strona Glowna
Royal Courts of Justice (2)
Royal Courts of Justice (2)

Handshake
Handshake

We are a friendly company and we always put our client's interests first!

Corporate Buildings
Corporate Buildings

Canary Wharf, the second largest city in London.

Royal Courts of Justice (2)
Royal Courts of Justice (2)

1/9
Zakres Uslug

Testamenty i prawo spadkowe

 

Przestepstwa Drogowe

Prawo Rodzinne

Zajecie Pojazdu na Granicy ( UK Border Force)

Odzyskiwanie Dlugow

Prawo Handlowe i Biznesowe/Oszustwa Podatkowe

Prawo Pracy

 

Prawo Kryminalne/Reprezentacja Klienta w Sadach (Magistrate’s Court, Crown Court, High Court, Court of Appeal).

 

Prawo Imigracyjne

Pilka Nozna/ Transfery Sportowe/Pozwolenia na Prace dla Sportowcow

Prawa Czlowieka

 

Planowanie i rozpoczynanie biznesu ( Business Start-up)

 

Kariera - (Rownouprawnienie & Roznorodnosc Kulturowa i Etniczna)

Kontakt

DARMOWE KONSULTACJE

Tel:     44 (0) 20 3417 2929

Tel:     44 (0) 7957 486 895 (jezyk polski)

Fax:    44 (0) 0208 5554248

24 Hr: 44 (0) 7956 918 682

London Office

Suite 2

63 Broadway

Stratford

London

E15 4BQ

​​

EMAIL

info@zoibilderberg.com

 

Zoi Bilderberg Law Practice is authorised and regulated by the Solicitors Regulation Authority. SRA Registration No.: 618990

 

Co Brexit oznacza dla obywateli Unii
Europejskiej i czlonkow ich rodzin?
11 Lipca 2016

 

Wyniki referendum ktore odbylo sie 23 czerwca 2016 w sprawie wyjscia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wywolalo ogromna niepewnosc i zamieszanie wsrod obywateli Unii Europejskiej zyjacych, pracujacych oraz uczacych sie w Wielkiej Brytanii.

Wiele pytan zrodzilo sie w zwiazku z wynikami powyzszego refendum, najczestrze z nich to:

 • Czy  moge nadal mieszkac i pracowac w Wielkiej Brytanii mimo wynikow referendum?

 • Czy moge stracic prace w zwiazku z wynikami referendum?

 • Co moze sie stac z czlonkami mojej rodziny, ktorzy nie sa obywatelami Unii Europejskiej?

 • Co moge zrobic aby udowodnic ze mieszkalem i pracowalem w Wielkiej Brytani zgodnie z prawami Unii Europejskiej?

 • Czuje ze jestem ofiara rasizmu. Co moge zrobic w tej sytuacji?

 

Pozycja oraz prawa obywateli Unii Europejskiej i ich rodzin nie zmienily sie w zwiazku z wynikami referendum.

 

11 Lipca 2016 Rzad Wielkiej Brytanii opublikowal oswiadczenie  potwierdzajace, ze status obywateli Unii Europejskiej nie ulegl zmianie i nie ulegnie zmianie w najblizszej przyszlosci.

Decyzja o terminie uruchomienia Artykułu 50 i rozpoczęciu formalnego procesu wyjścia z UE należeć będzie do nowej Premier. W trakcie całego tego procesu oraz do momentu zakończenia negocjacji w ramach Artykułu 50 Wielka Brytania pozostaje członkiem UE.

Jesteśmy pewni, że po opuszczeniu UE status prawny obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii oraz status prawny obywateli brytyjskich w krajach członkowskich UE podlegać będzie właściwej ochronie.

Rząd uznaje i ceni znaczący wkład obywateli UE oraz osób niebędących obywatelami Zjednoczonego Królestwa, którzy pracują, studiują i mieszkają w Wielkiej Brytanii.

 

Czy  moge nadal mieszkac i pracowac w Wielkiej Brytanii mimo wynikow referendum?

Mieszkam w Wielkiej Brytanii od ponad 5 lat. Co dla mnie oznacza głosowanie za wyjściem z UE?

 

Obywatele UE, którzy mieszkają w Wielkiej Brytanii nieprzerwanie i legalnie od co najmniej 5 lat automatycznie posiadają prawo stałego pobytu. Oznacza to, że mają oni prawo mieszkać w Wielkiej Brytanii na stałe, zgodnie z prawem UE. Nie ma wymogu rejestracji w celu uzyskania dokumentacji potwierdzającej ten status.

Obywatele UE, którzy mieszkają w Wielkiej Brytanii nieprzerwanie i legalnie od co najmniej 6 lat mają prawo wystąpić o obywatelstwo brytyjskie, jeżeli takie będzie ich życzenie. Wymogi z tym związane znaleźć można tutaj. ( Jest to ciekawe, iz jednym z wymogow jest rezydentura stala, mimo tego co zawarte jest w powyzszym oswiadczeniu)

 

A jeżeli mieszkam w Wielkiej Brytanii od mniej niż 5 lat?

 

Obywatele UE w dalszym ciągu mają prawo pobytu w Wielkiej Brytanii zgodnie z prawem UE. Obywatele UE nie muszą się rejestrować w celu uzyskania jakiejkolwiek dokumentacji potwierdzającej ich prawa i obowiązki w zakresie swobodnego przemieszczania się. W przypadku osób decydujących się wystąpić o certyfikat rejestracji, polityka rządu oraz procedury nie uległy zmianie. Wnioski będą rozpatrywane na dotychczasowych zasadach.

 

Czy rząd zamierza usunąć obywateli UE z Wielkiej Brytanii?

 

Prawo obywateli UE do pobytu w Wielkiej Brytanii nie uległo zmianie, w związku z czym nie uległy zmianie okoliczności, w których taka osoba mogłaby zostać usunięta z Wielkiej Brytanii.

Podobnie jak przed referendum, obywatele UE mogą zostać usunięci z Wielkiej Brytanii wyłącznie w przypadku uznania, iż stanowią realne, aktualne i wystarczająco poważne zagrożenie dla społeczeństwa oraz jeżeli nie zamieszkują legalnie lub nadużywają prawa do swobodnego przemieszczania się.

Czy moge stracic prace w zwiazku z wynikami referendum?

 

Nie. Obywatele Unii Europejskiej maja takie same prawa jakie mieli przed referendum. Jesli twoj pracodawca zwolnil cie w zwiazku z wynikami referendum, to bedzie uznane za dyskryminacje i mozesz miec prawo do odszkodowania. Jesli nalezysz do zwiazkow zawodowych, powinienes sie z nimi skontaktowac. Mozesz rowniez szukac porady w lokalnym Citizens Advice Bureau.

 

Co moze sie stac z czlonkami mojej rodziny, ktorzy nie sa obywatelami Unii Europejkiej?

Niebędący obywatelami UE członkowie rodzin obywateli UE w dalszym ciągu muszą ubiegać się o pozwolenie rodzinne, jeżeli chcą wjechać do Zjednoczonego Królestwa zgodnie z prawem UE i nie posiadają karty pobytu wydanej przez kraj członkowski. Polityka rządu i procedury nie uległy zmianie i wnioski będą rozpatrywane na dotychczasowych zasadach.

 

Członkowie rodziny rozszerzonej obywateli UE pragnący zamieszkać w Wielkiej Brytanii muszą w dalszym ciągu ubiegać się o certyfikat rejestracji (w przypadku obywateli UE) lub kartę pobytu (w przypadku osób niebędących obywatelami UE). Polityka rządu i procedury nie uległy zmianie i wnioski będą rozpatrywane na dotychczasowych zasadach.

 

Obywatele Irlandii mieszkający w Wielkiej Brytanii posiadają odrębne prawa regulowane różnymi przepisami, zgodnie z którymi w większości przypadków traktowani są tak samo, jak obywatele brytyjscy. Sytuacja ta nie ulega zmianie.

 

Obywatele Chorwacji pragnący uzyskać pozwolenie na pracę w Wielkiej Brytanii na podstawie przepisów tymczasowych wprowadzonych w momencie przystąpienia Chorwacji do UE w 2013 roku mogą w dalszym ciągu podlegać wymogowi ubiegania się o certyfikat rejestracji. Rodzaj certyfikatu rejestracji, jaki może być w ich przypadku wymagany uzależniony jest od tego, czy muszą uzyskać pozwolenie na pracę w Wielkiej Brytanii oraz od rodzaju pracy. Polityka rządu i procedury nie uległy zmianie i wnioski będą rozpatrywane na dotychczasowych zasadach.

 

Co moge zrobic aby udowodnic ze mieszkalem i pracowalem w Wielkiej Brytani zgodnie z prawami Unii Europejskiej?

 

W zwiazku z dwuletnim okresem przeznaczonym na negocjacje z panstwami czlonkowskimi Unii Europejskiej, nic nie powinno sie zmienic w tym czasie. Jak juz bylo wyzej wspomniane, na dzien dzisiejszy, nie ma potrzeby aby sie martwic. Jednak dla tych czlonkow Unii Europejskiej,ktorzy chcieliby sie zapezpieczyc na przyszlos, jest kilka opcji ktore moga wykorzystac w zaleznosci od tego jak dlugo sa w Wielkiej Brytanii.

 

Aplikacja o Certyfikat Rejestracji

 

Na dzien dzisiejszy nie jest to konieczne aby zlozyc aplikacje o Certyfikat Rejestracji, ale moze byc warto o tym pomyslec aby w przyszlosci byc w stanie udowdnic/ udokumentowac ze Rzad Wielkiej Brytanii oficjalnie potwierdzil i rozpoznal twoje prawa.

 

Aplikacja o Stala Rezydenture

 

Oczywiscie jak wczesniej wspomniane nie ma jeszcze obowiazku aplikacji, natomist jezeli ktos mieszka i pracuje lub uczy sie w Wielkiej Brytanii przez 5 lat, ma opcje starania sie o Stala Rezydenture. W zwiazku z faktem ze nie jestesmy w stanie przewidziec co stanie sie w Wielkiej Brytanii po wyjsciu z Unii Europejkie, jest to opcja o ktorej warto pomyslec. Stala Rezydentura w Wielkiej Brytanii bedzie stanowic ochrone dla obywateli, ktorzy ja posiadaja.

 

Obywatelstwo brytyjskie

 

Po 6 latach w Wielkiej Brytani, obywatele Unii Europejskiej moga starac sie o obywatelstwo angielskie, ktore dalo by im takie same prawa jak Brytyjczykom. Aby starac sie o obywatelstwo brytyjskie konieczna jest stala rezydentura.

 

Dokumenty

 

Jezeli chcesz skompletowac dokumenty do powyzszych aplikacji, bedziesz potrzebowac:

 • Wyciagi Bankowe

 • Kontrakty o prace

 • Payslipy/ Paski z wynagrodzeniem

 • Kontrakty na mieszkanie

 

Jezeli masz rodzine lub jestes w zwiazku z obywatelem Unii Europejskiej, powinnienes skompletowac dokumenty takie jak:

 

 • Akt Malzenstwa

 • Kontrakt na mieszkanie, na ktorym widnieja obydwie osoby

 • Dowody tego ze mieszkacie razem

 

Czuje ze jestem ofiara rasizmu. Co moge zrobic w tej sytuacji?

 

Od kiedy wyniki referendum zostaly ogloszone, wielu obywateli Unii Europejskiej stalo sie ofiarami rasizmu i przemocy. Jezeli byles swiadkiem lub ofiara takiego ataku, powinienes natychmiast zglosic to na policje.

 • Jesli jest to nagly wypadek zadzwon pod 999

 • Jesli nie jest to nagly wypadek lub jestes swiadkiem zajscia to zadzwon pod numer 112

 • Zloz skarge w lokalnym posterunku Policji

 • Zloz skarge online: http://www.report-it.org.uk/your_police_force

 

Kontakt

 

Jezeli masz dodatkowe pytania lub potrzebujesz pomocy skontaktuj sie z nasza kancelaria pod numerem telefonu:

Zoi Bilderberg Law Practice 02034172929 ( jezyk angielski)

Monika Mugami                  07957486895 ( jezyk polski)